Kľúčové slová: základ SEO optimalizácie

October 23, 2017

Čo sú to keywords? 

Keywords sú kľúčové slová, ktoré vystihujú o čom je kontent na vašej stránke. Kľúčové slová zadáva zákazník do vyhľadávača a za ich pomoci  dokáže vygoogliť váš web alebo článok. 

 

Prestavte si, že máte kaviareň v Bratislave. Viete, že ľudia častokrát hľadávajú slová "najlepšia káva v Bratislave". Chcete teda aby sa vaša kaviareň zobrazila medzi prvými vo výsledkoch, keď váš potenciálny zákazník zadá tieto kľúčové slová do vyhľadávača. Optimalizujete teda vašu stránku tak aby ju vyhľadávače našli práve pri vyhľadávaní kľúčového slova "najlepšia káva v Bratislave".

 

 

Ako nájsť tie správne kľúčové slová? 

Nie je to až tak úplne easy. V prvom rade je ale dôležité premýšľať ako zákazník.


Vráťme sa k predošlému príkladu s kaviarňou. Ponúkate naozaj výberovú, značkovú kávu v Bratislave a chcete prilákať kávičkárov, ktorí to vedia oceniť. Čo je to správne kľúčové slovo? Čo takto "káva Etiopie Aricha v Bratislave". Celé zle. Vy síce môžete byť hrdý na to, že máte práve tento prémiový druh kávy a chcete naň prilákať zákazníkov, no skúste sa vžiť do ich kože.

Aké kľúčové slovo asi tak zadávajú do vyhľadávača, keď hľadajú kaviareň s výbornou kávou v Bratislave? Možno niečo ako "najlepšia káva v Bratislave" alebo "kaviareň s výberovou kávou Bratislava". Pri definovaní kľúčových slov na ktoré chcete mieriť je dôležité vžiť sa do kože zákazníkov a predstaviť si aké keywords asi zadávajú do vyhľadávačov, keď hľadajú kaviareň podobnú tej vašej. 

 

No a teraz mám fakt chuť na kávu.

 

Ako vyhľadávače rozhodnú o umiestní vo výsledkoch vyhľadávania?

Asi vás už napadlo, že pri množste webov, ktoré dnes vznikajú každý deň, nebude na jedno kľúčové slovo cieliť iba jedna stránka. Vyhľadávače posúdia viacero faktorov na vašom webe a zvážia, či vašu stránku umiestniť na prvé alebo nižšie miesto vo vyhľadávaní. 

 

Čo teda vyhľadávače zvažujú pri hodnotení vášho webu?

  • Header (65 znakov) a Metatag (155 znakov): tie sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania ako nadpis a krátky opis stránky pod ním. Je preto dôležité uviesť vaše kľúčové slová aj tu

  • URL: výber mena vašej domény (napr. www.najkavieren.sk) je dôležitý aj pre vyhľadávače. To isté platí aj pre príponu pre danú site za - lomkou (www.najkavieren.sk/vyberovakava), v ktorej by sa malo nachádzať keyword na ktoré mierite

  • Názov článku a nadpisy: je dôležité uviesť v nich kľúčové slovo na ktoré cielite

  • Správna dĺžka textu, paragrafov a správna štruktúra článku. Napr. vložiť do textu obrázky, bullet points a pod., aby bol text ľahšie čitateľný

  • Backlinks: teda linky či už na vašom webe alebo iných weboch, ktoré na váš článok alebo web odkazujú

 

Čo zvážiť pri výbere kľúčového slova?

Okrem toho, že by vaše kľúčové slovo malo vystihovať obsah vašej stránky, mali by ste pri jeho výbere zvážiť aj ďalšie faktory:

  • Konkurencia: Na jedno kľúčové slovo môže byť nastavených viacero webov, ktoré medzi sebou súperia o najvyššie miesto vo vyhľadávaní. Konkurencia teda udáva ako náročné alebo jednoduché bude pre vás umiestniť sa na prvých priečkach vo vyhľadávaní. Všetky môžu mať dané keyword v nadpise, headine, metatagu atd...vtedy práve o umiestnení rozhodujú backlinks, ich kvalita, kód a pod.

  • Volume: alebo objem ako častokrát za určité obdobie je vaše keyword vyhľadávané. Teda aký je dopyt pre dané kľúčové slovo

  • Relevancia: Pokiaľ máte kaviareň v Bratislave, je treba zamyslieť sa nad relevanciou kľúčových slov. Ak sa rozhodnete sa pre keyword "káva v Bratislave" zamyslite sa čo všetko môžu ľudia hľadať, keď zadajú tieto kľúčové slová do vyhľadávača. Môžu napríklad hľadať obchod s kávou a v takom prípade by váš web nebol relevantný. Je preto dôležité dostatočne špecificky - relevantne nastaviť vaše kľúčové slovo

Marketéri sa častokrát spoliehajú tzv. long tail words, ktoré majú vysokú relevanciu, nízku konkurenciu, no i nízke search volume. 

 

 

Ako nájsť tie správne kľúčové slová?

Google ponúka veľmi šikovný Keyword planner, kde nájdete aj ďalšie návrhy na podobné kľúčové slová, ktoré majú iný stupeň search volume a konkurencie. Google Keyword Planner je free nástroj no potrebujete AdWords účet (ten si môžete tiež spraviť for free). Ďaľšou šikovnou pomôckou je Google trends. 

 

Nezabudnite si pozrieť viac o tvorbe SEO stratégie pre váš web.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Kam ďalej?

Kurz Google AdWords: Kde všade inzerovať reklamu

Optimalizácia kontentu pre SEO

1/4
Please reload

Barbora Grmanová design | Slovakia