5 tipov ako naplánovať content marketing stratégiu

January 16, 2018

Kontent marketing má dôležitú úlohu pre tvoj business. Ľahko zdieľateľný kontent a SEO ti pomôžu získať viac zákazníkov. Cez články firma ukazuje svoju expertízu a zoznamuje s benefitmi daného produktu a vytvára potrebu po produkte (ako ste mohli bez tohoto žiť? Veď každý už vďaka nášmu produktu nemá tento problém).

 

Určite zváž túto formu marketingu aj ty. Či už ide o firemný alebo osobný blog, nemalo by sa k nemu pristupovať len tak hala-bala. Ako na to? Stačí sa zamyslieť nad týmito piatimi bodíkmi.

 

 

Hneď na začiatku je dobre definovať si účel blogu. Ma slúžiť na zviditeľnenie, zvýšenie návštev webu, oznamovanie o novinkách...? Má blog aj hlbší zmysel? Má napríklad vzdelávať, budovať komunitu? Treba si definovať určitý manifest, ku ktorému sa budeš vracať pri všetkých ďalších online rozhodnutiach. 

 

Treba si odpovedať základne otázky:

 • Prečo tvoríš kontent? Čo ním chceš dosiahnuť?

 • Má tvoj blog nejaký hlbší zmysel?

 • Čo najpresnejšie si urči aké sú tvoje ciele a ako ich merať? 

 • Aké máš dlhodobé a krátkodobé ciele?

Ďalej je dôležité nastaviť tón hlasu s akým budeš komunikovať k publiku a archetyp tvojej značky (keby je tvoja firma osoba, aká je?)

 

 

 

Predstav si svojho ideálneho zákazníka? Ako vyzerá, ako komunikuje, ako sa správa? Muž / žena?  Vek? Kde trávi najviac času? Aké sú ich záujmy a najväčšie výzvy (pozri Quora alebo komenty na blogoch konkurencie) 

Potom čo si zadefinuješ persony jednotlivých skupín zákazníkov, bude oveľa ľahšie prispôsobiť kontent na stránke ich záujmom, potrebám, výzvam a problémom.

 • Výborný tool na definovanie person je  Makemypersona od Hubspotu.

 • Je dôležité pozrieť sa na to čo a ako to robí konkurencia. Kto, kde, kedy a čo postuje. Na zoznam konentu vytvorenom na inej stránke dobre poslúži BuzzSumo alebo Topsy

Nezabúdaj, že dôležité je identifikovať nie len priamo potenciálnych zákazníkov, ktorých chceš nalákať cez blog ale aj osoby ktoré ich ovplyvňujú (ty musíš ovplyvniť aj týchto).

 

 

 

Analýza kľúčových slov (Google Keyword Planner) ti pomôže nastaviť nadpisy a kontent článkov tak aby Google, Bing a iné vyhľadávače chápali o čom blog je. Kľúčové slova sú dôležité pre SEO optimalizáciu stránky.. 

 • Priprav si list 5-10 skupín kľúčových slov na ktoré chceš cieliť. Vyberaj s pomocou Google Keyword planner

 • Nechaj sa inšpirovať Google Trends

Ďalej je dôležité si realisticky definovať ako často budeš publikovať. Menej je niekedy viac, preto je niekedy lepšie napísať jeden poriadny článok, ktorý môžeš recyklovať do iných formátov a pozdielaš kade tade.

 • Postuj pravidelne, ľudia ľúbia konzistenciu

 • Naplánuj si redakčný kalendár s témou o ktorej budeš v daný deň písať

 

 

 

Akými kanálmi sa bude tvoj kontent šíriť? Ako si ta ľudia nájdu? Kde tvoji zákazníci trávia najviac času online? 

 

Napríklad:

 • Cez sociálne siete

 • Cez newsletter

 • Na prezentáciách a eventoch

Znova odporúčam recykláciu obsahu - napíš teda jeden kvalitný článok a z informácií z neho priprav potom video, obrázok, infografiku, prezentáciu...takýto kontent potom môžeš ďalej šíriť. Jednoduchšie formáty môžu prilákať aj úplne iné skupiny zákazníkov ako je tvoja cielovka.

 

 

 

Trošku štatistiky ja viem, ale toto je naozaj dôležitá časť. Sleduj dáta z tvojej stránky, ako na nej čitatelia správajú, odkiaľ prichádzajú, kedy opúšťajú web a podobne 

 

Na základe toho zistíš kde treba čo upraviť. Čo je pre cielovku nezaujímavé a čo teda možno vynechať a čo je naopak super-obľúbený kontent a teda ho treba ďalej propagovať a tvoriť viac z oblasti.

 

Sťahuj template na kontent marketing stratégiu.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Kam ďalej?

Základy webdesignu a.k.a príbeh začínajúcej designerky

AB test: ako zistiť víťaza testu a veľkosť vzorky

1/7
Please reload

Barbora Grmanová design | Slovakia