Čo to vlastne SEO je?

October 23, 2017

SEO alebo search engine optimalization. Určite ste sa s týmto výrazom už stretli. V tomto článku si povieme čo vlastne SEO je a ako optimalizáciu pre vyhľadávanie správne nastaviť. V ďalších článkov pôjdeme viac do detailov. 

 

Čo znamená SEO?

SEO znamená zlepšovanie kontentu vášho webu tak aby sa umiestnil vyššie vo vyhľadávaní internetových vyhľadávačov. Nejde o platenú reklamu vo vyhľadávaní (tá sa nazýva SEM), naopak, SEO sa týka organického vyhľadávania cez napr. Google, Seznam, Yahoo. 

 

Ako fungujú internetové vyhľadávače?

Do internetových prehliadačov zadávame kľúčové slová (keywords). Prehliadače na základe tých prehľadajú celý web a nájdu relevantné a dôveryhodné výsledky webových stránok. 

Pri SEO je teda najdôležitejšie určiť tie správne kľúčové slová a prispôsobiť web tak, aby Google alebo iný prehliadač zobrazil práve vašu stránku ako prvú keď niekto hľadá dané slovo.

Ako na to? Vyhľadávače zvažujú:

  • Kľúčové slová a ich relevantnosť 

  • Inbound links, teda odkazy na weboch, ktoré odkazujú na váš článok alebo situ

  • Kontent a štruktúru vašej stránky

 

Kľúčové slové a ich relevantnosť

Prehliadače vcelku dobre rozumejú súvislosti prehliadaného webu s kľúčovými slovami. Vedia vyhodnotiť, ktoré stránky a články sú pre kľúčové slovo najrelevantnejšie (teda majú najväčšiu súvislosť s daným keyword - tie sa potom zobrazia ako prvé) a ktoré menej relevantné (tie sa umiestnia na nižších priečkach  vo vyhľadávaní).

Prehliadače pri zvažovaní relevancie vášho webu s daným keyword berú do úvahy najmä nadpis vášho článku a tzv. metatags (tých pár riadkov o stránke, ktoré sa vám zobrazia keď vo výsledkoch vyhľadávania). 

Vybrať to správne kľúčové slovo môže byť makačka. Mali by ste zvážiť konkurenciu a počet vyhľadávaní. S tým vám pomôže napríklad Google Keyword Planner.

 

 

Dôveryhodnosť a link building

Pokiaľ niekto zdieľa váš článok alebo web, je to ako hlas pre vás. Zdieľanie je pre vyhľadávače to isté ako odporúčanie, že niekomu sa páči váš kontent a je ochotný naň poslať svojich kamošov alebo followerov. Čím viac takýchto hlasov máte, tým viac vášmu webu vyhľadávače dôverujú a zobrazia ho vyššie vo výsledkoch vyhľadávania. 

Do úvahy sa berú aj externé linky - napríklad na inom blogu, ale aj interné linky - napríklad link na váš článok X na konci vášho článku Y.

 

 

Vyhliadávače tiež prikladajú váhu kvalite webov, ktoré váš kontent zdieľajú. Zvažuje sa či sa vaše stránky týkajú podobnej tematiky, či článok v ktorom vás zdieľali má súvis s keyword a podobne. Najsamlepšie je keď vás zdieľa vládny (.gov) alebo vzdelávací web (.edu). 

 

Nezabudni si prečítať aj ďalšie články o stratégií kľúčových slov pre SEO. Staň sa odborníkom na organické vyhľadávanie a nastav si svoju online kampaň. 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Kam ďalej?

Kurz Google AdWords: Kde všade inzerovať reklamu

Optimalizácia kontentu pre SEO

1/4
Please reload

Barbora Grmanová design | Slovakia